Perknov

Perknov – dříve samostatná vesnice, dnes havlíčkobrodské předměstí spojené s městem obytnou čtvrtí satelitního charakteru. Přijeli jsme na pozvání místního obyvatele, který navzdory tomu, kde bydlí, chová ovce, kozy a osly. Naší milou zakázkou bylo navrhnout zvířátkům domeček a seník.

Hezký den, milí architekti,
prší, venku se tedy nedá nic dělat, a tak pročítám přílohu Lidovek. Zaujala mě vaše nabídka, protože delší dobu přemýšlím, jak by měl vedle našeho domku vypadat miniseníček plnící současně funkci úkrytu pro naše 2 ovečky a oslíka (časem přibude ještě kozička). Vždy jsem si vše navrhoval sám – včetně domku. Není ale úplně jednoduché miniseníček navrhnout, protože bydlíme v nové moderní zástavbě a náš životní styl se od okolních sousedů už tak značně liší. Dřevěný prvek by měl trochu připomínat oboroh ze Zakarpatské Ukrajiny – stříška bude ale z konstrukčních důvodů pevná. Případně něco z architektury na rumunské straně Karpat. Musí nějakým způsobem ladit s domem, nezaclánět příliš výhled na Lipnici a současně být maximálně užitkový. No a nesmí to být žádná hrůza! Tož, je to trochu hodně požadavků, a proto to nemám ještě vyřešené…

V případě, že vám nebude činit velkou obtíž místo navštívit a nějaký smysluplný návrh vytvořit, byl bych velmi potěšen.

S pozdravem…

Už stávající stříška pro osla a dvě ovce je významným lokálním bodem. Několikrát denně projdou kolem cíleně lidé s dětmi, které zvířata krmí. Náš nový domeček proto zůstává na svém místě těsně u plotu a stává se jeho přirozenou součástí. Hmota přístřešku se schovává v plotě. Ve výšce hlav osla, ovcí a dětí je výklopné okénko na krmení a hlazení. V patře je pak sklad sena. „Fasáda“ oslího domku je z plotových latí stejných jako samotný plot.

 

Share Post :